Unikatowy składnik

Scutellaria baicalensis(tarczyca bajkalska)- główny składnikleku Baikadent

To jedna z najbardziej cenionych roślin Dalekiego Wschodu. Jest wykorzystywana od wieków, w związku z czym zebrano dużą wiedzę na temat jej dobroczynnego działania.

Nazwa rośliny wiąże się z wyglądem kwiatostanu i pochodzi od łacińskiego słowa scutella, które oznacza małe, zamykane naczynie. Tarczyca bajkalska występuje na terenach wschodniej Rosji (okolice jeziora Bajkał), Mongolii, w Chinach, Korei i Japonii. Jej właściwości lecznicze są znane w Chinach od ponad 2000 lat.

W lecznictwie wykorzystuje się korzeń palowy rośliny, który osiąga od 5 do 25 cm wysokości i ma średnicę od 1 do 3 cm. Surowiec jest barwy od szarej do brunatnej i ma gorzki smak. Miejscowe zastosowanie korzenia Scutellaria baicalensis w postaci maści zostało opisane około 1065 r. p.n.e.

Na początku XX wieku z korzenia Scutellaria baicalensis wyizolowano, a następnie zidentyfikowano pierwsze związki chemiczne.

Do najważniejszych substancji czynnych biologicznie zalicza się flawonoidy (m.in. bajkalinę) i ich glikozydy1.

 

 

Tarczyca bajkalska:

  • to roślina wieloletnia o pokroju krzaczastym,
  • należy do rodziny jasnotowatych,
  • osiąga wysokość 35-50 cm,
  • posiada proste, gałęziste, wznoszące się łodygi, okryte niedużymi, naprzeciwległymi, lancetowatymi liśćmi,
  • charakteryzuje się wargowymi, niebieskimi lub purpurowymi kwiatami z jasną plamą w środku, zebranymi w długie, groniaste kwiatostany.

 

Wyciąg z korzenia Scutellaria baicalensis zawarty w preparatach Baikadent pozwala na kompleksowe leczenie i pielęgnację jamy ustnej.

Tarczyca bajkalska jest zalecana w chorobach przyzębia, gdyż dzięki zawartości wielu substancji aktywnych wykazuje silne działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze.

Choroby przyzębia charakteryzują się niszczeniem tkanki dziąseł przez proces zapalny, powodowany najczęściej przez bakterie kolonizujące kieszonki okołozębowe. Bakteriami często stwierdzanymi u chorych są gronkowce. Produkują one substancje pobudzające układ immunologiczny i powodujące nasilenie stanu zapalnego. Bajkalina efektywnie hamuje indukowaną antygenem bakteryjnym produkcję substancji prozapalnych. Zmniejsza tym samym nasilenie stanu zapalnego2,3.

Bajkalina hamuje także rozwój bakterii i grzybów z rodzaju Candida odpowiedzialnych za stan zapalny przyzębia, szczególnie u osób używających aparaty ortodontyczne2.

 

   Czy wiesz, że...   

 

...Scutellaria baicalensis możesz spróbować wyhodować sam?

Jest rośliną o małych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na typowej ziemi ogrodowej o odczynie obojętnym, tolerując półcień, aczkolwiek najlepsze dla obfitego kwitnienia jest stanowisko słoneczne. Czas kwitnienia przypada od kwietnia do września. Wówczas również odbywają się zbiory4. Pamiętaj jednak, że zastosowanie w ziołolecznictwie mają dopiero rośliny 3- oraz 4-letnie.

Do tego czasu możesz cieszyć wzrok jej niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi.

 

 

 

Warto więc sięgnąć po sprawdzone preparaty zawierające wyciąg z jej korzenia dostępne bez recepty w aptece.

Na półce aptecznej wyciąg ze Scutellaria baicalensis znajdziemy w preparacie Baikadent, niezastąpionym dla pacjentów cierpiących z powodu:

  • przewlekłych stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej,
  • paradontopatii,
  • urazów spowodowanych przez protezy.

 

  1. WHO monographs on selected medicinal plants, vol. 3, 2007, 314-327
  2. Kędzia A, Kusiak A, Molęda-Ciszewska B, Wojtaszek-Słomińska A, Racka-Pilszak B, Czarnecka B: Wrażliwość na preparat Baikadent grzybów z rodzaju Candida wyizolowanych od osób użytkujących aparaty ortodontyczne, Postępy Fitoterapii 3/2012
  3. Tsao TF, Newman MG, Kwok YY, Horikoshi AK: Effect of Chinese and Western Antimicrobial Agents on Selected Oral Bacteria, JDent Res 1982, 61(9), 1103-6
  4. Plants for a future: http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Scutellaria+baicalensis [dostęp: 17.06.2016]